BBC News, فارسی - صفحه اول

Top story - Persian

 • نشست روحانیان در کابل؛ سخنگوی طالبان: هر پیشنهادی که «علما» بدهند، اجرا می‌کنیم

  سخنگوی طالبان در نخستین روز نشستی که با عنوان «گردهمایی بزرگ علما (روحانیان) افغانستان» با شرکت چهره‌های مذهبی و قومی برگزار شده گفت که حکومت طالبان به پیشنهادهای شرکت‌کنندگان این نشست گوش داده و آن را عملی خواهد کرد. ساعاتی پس از آغاز این نشست صدای تیراندازی در اطراف محل برگزاری آن شنیده شد. شماری از جریان‌های سیاسی مخالف طالبان با برگزاری این نشست مخالفت کرده و آن را نمایشی خوانده‌اند. منابعی گفته‌اند که بحث بر سر آموزش دختران دوره دبیرستان از موضوعات مورد بحث این نشست است.

 • زنده اولین پیروزی تاریخ هندبال زنان ایران در مسابقات جهانی

  لحظه به لحظه با خبرهای پنجشنبه ٩ تیرماه ١٤٠١ برابر با ٣٠ ژوئن ٢٠٢٢ از ایران، افغانستان، جهان، علم و دانش، ورزش، دنیای هنر، سرگرمی و ...

 • فساد در شرکت‌های تامین اجتماعی ایران؛ متهمانی که آزادند، اسنادی که «ربوده» شدند

  مجلس ایران در این هفته طرح تحقیق و تفحص از شرکت شستا را در فاصله سال ۱۳۹۲ الی ۱۳۹۹ تصویب کرده است. اما این اولین باری نیست که شستا حسابرسی می‌شود. در این گزارش سوابق موارد گزارش شده فساد در این سازمان اقتصادی بزرگ مرور شده است. با وجود گزارش مجلس از فساد گسترده در این شرکت‌های تحت نفوذ دولت ایران،‌ تاکنون تخلفات مدیران و کارکنان شستا به شکل جدی پیگیری نشده است. با این توضیح که این گزارش بر اساس تحقیقات سایت ویکی فساد تهیه شده که پرونده‌های فساد اقتصادی را در ایران دنبال می‌کند.

 • نیویورک تایمز: فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران به ظن جاسوسی «بازداشت شده است»

  نشریه نیویورک تایمز در گزارشی که روز گذشته منتشر کرد، مدعی شده است که در «پی ضربات سنگین جاسوس‌های اسرائیل، هزینه سنگینی را برخی 'اسامی بزرگ' در ایران پرداخته‌اند و یک فرمانده پیشین سپاه بازداشت شده است.»

 • آزمون سراسری ۱۴۰۱؛ سازمان سنجش ایران می‌گوید کنکور در «امنیت کامل» برگزار می‌شود

  همزمان با برگزاری آزمون سراسری ۱۴۰۱در ایران، حرف و حدیث درباره تقلب گسترده در آزمون سال گذشته دوباره بالا گرفته و رئیس شورای حفاظت آزمون سراسری خبر داده که امسال برای «حفظ حقوق داوطلبان» در محل حوزه‌های برگزاری آزمون سراسری، محدودیت‌های اینترنتی اعمال می‌شود.

 • اهمیت میزبانی مذاکرات هسته‌ای و نفعی که قطر می‌برد

  در دو دهه‌ای که از افشای فعالیت‌های مخفی هسته‌ای در ایران می‌گذرد، مذاکرات درباره این فعالیت‌ها، در کنار فراز و فرودهای بسیار، از شهرهای مختلف جهان سردرآورده است. و حالا بعد از ماه‌ها بن‌بستی که در شهر وین شکل گرفت، دوحه، پایتخت کشور کوچک قطر در حاشیه خلیج فارس، میزبان دور جدیدی از این گفت‌وگوهاست. این میزبانی چه اهمیتی دارد و قطر چه نفعی می برد؟

 • چرا تعداد زیادی از مردان جوان عرب از ویاگرا استفاده می‌کنند؟

  بر اساس مطالعات متعدد، مردان جوان عرب بیش از پیش از داروهایی مانند سیلدنافیل (که با نام تجاری ویاگرا شناخته می‌شود)، واردنافیل (لویترا، استاکسین)، و تادالافیل (سیالیس) استفاده می‌کنند. در واقع، بنا به پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده است، مصر دومین سرانه مصرف داروهای ضد ناتوانی جنسی در جهان عرب را داشت. عربستان سعودی در صدر این فهرست قرار گرفت.

 • مذاکرات دوحه؛ ابراز یاس آمریکا و اروپا، ارزیابی مثبت ایران در مورد ادامه مذاکرات هسته‌ای

  در حالیکه مقامات اتحادیه اروپا و آمریکا از بدون نتیجه ماندن مذاکرات دوحه جهت احیای برجام خبر داده‌اند، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که ارتباط بین مذاکره‌کننده ارشد این کشور و نماینده اتحادیه اروپا «ادامه مسیر و مرحله بعدی» مذاکرات سخن گفته است. مذاکرات غیرمستقیم دوحه بین ایران و آمریکا با میانجیگری نماینده اتحادیه اروپا آغاز شد اما بعد از دو روز خاتمه یافت.

 • نهادهای اطلاعاتی آمریکا: روسیه همچنان در پی تصرف بخش بزرگی از اوکراین است

  نهادهای اطلاعاتی آمریکا در ارزیابی جدید خود از حمله روسیه به اوکراین گفته‌اند که با وجود ناکامی روسیه در تصرف پایتخت و اشغال کامل خاک اوکراین، ولادیمیر پوتین همچنان در پی تصرف بخش عمده خاک این کشور است اما با توجه به ناتوانی ارتش روسیه، تحقق این هدف نامحتمل است. این نهادها هشدار داده‌اند که ممکن است پوتین به استفاده از «ابزار نامتقارن» نظامی متوسل شود.

گزارش و تحلیل

 • گروه هکری «عصای موسی» که اسرائیل را نشانه گرفته، به ایران وصل است؟

  رسانه‌های ایران اخیرا از حمله سایبری یک گروه هکر به نام «عصای موسی» به اهداف اسرائیلی گزارش کرده‌اند. این گروه که فعالیت‌هایش در قالب جنگ سایبری میان ایران و اسرائیل تحلیل شده، به نظر می‌آید با تهران مرتبط است.

 • میزبانان مذاکرات اتمی ایران؛ ۲۰ سال در گوشه و کنار جهان

  مذاکرات اتمی ایران نزدیک به ۲۰ سال پیش آغاز شد اما هنوز هم این گفت‌وگوها شهرهای تازه برای میزبانی پیدا می‌کند که جدیدترین آن پایتخت قطر است. این نوشته به میزبانان مذاکرات اتمی ایران پرداخته و مهمترین تصمیم‌هایی که در این شهرها گرفته شده را روایت می کند.

 • چهل سال تنش میان تهران - پاریس؛ از «جنگ سفارت‌ها» تا تبادل قاتل بختیار

  فرانسه، از جمله کشورهای غربی است که از ابتدای شکل‌گیری جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندانش در ایران و تبادل آنها با زندانیان ایرانی در فرانسه رو به رو بوده است. در این گزارش پرونده‌های خبرسازی که روابط دو کشور را دچار تنش کردند مرور شده است.

 • ۵ تغییر چشمگیر که می‌تواند آینده استرالیا را شکل دهد

  نتایج سرشماری استرالیا که هر ۵ سال یک‌بار انجام می‌شود منتشرشده است. این نتایج کشوری را تصویر می‌کند که در حال تغییرات چشمگیری است.

 • انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ نبرد بر سر سقط جنین به صندوق رأی منتقل می‌شود؟

  با فروکش کردن گرد و غبار تصمیم دیوان عالی آمریکا درباره این که حق قانونی در سطح فدرال برای سقط جنین وجود ندارد و ایالت‌ها باید جداگانه درباره این موضوع تصمیم بگیرند، سیاستمداران طیف‌های مختلف پا پیش گذاشتند تا چگونگی تغییر سمت‌وسوی سیاسی - و رخدادهای بعدی را - مشخص کنند.

 • کارخانه‌های نمک‌زدایی هسته‌ای، راه‌حل مشکل کمبود آب

  به‌گزارش سازمان ملل متحد در تمام قاره‌ها مردم با کمبود آب مواجهند.

 • قهرمانی زنان تکواندو ایران در آسیا؛ از دختران «تاریخ‌ساز» چه می‌دانیم؟

  در روزی که بسیاری از طرفداران ورزش تحت تاثیر جدال لفظی علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی با محمدرضا پولادگر، رئیس پیشین فدراسیون تکواندو و معاون کنونی وزیر ورزش ایران بودند، تیم ملی زنان تکواندو ایران قهرمان آسیا شد.

 • «تو این طرفی یا آن طرف؟»؛ حسین طائب در فایل صوتی فرماندهان سپاه

  وقتی در بهمن ۱۴۰۰ فایل صوتی گفت‌وگوی دو نفر از فرماندهان سپاه به بیرون درز کرد، نور تازه‌ای به پشت‌صحنه بازی‌های سیاسی و امنیتی جمهوری اسلامی تابیده شد و مدرک تازه‌ای از جنگ قدرت مقام‌های امنیتی و نظامی ایران به دست آمد. در بخشی از این فایل صوتی صادق ذوالقدرنیا معاون وقت اقتصادی سپاه به محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه می‌گوید حسین طائب به محمدرضا یزدی، معاون حقوقی و پارلمانی وقت سپاه پاسداران، گفته بود: "تو این طرفی یا آن طرف؟" اما معنی این نقل قول چیست؟

 • تصاویری که گویای به سرقت رفتن غلات اوکراین توسط روسیه است

  شواهد روزافزونی وجود دارد که نیروهای روسیه در نواحی اشغالی اوکراین به طور سیستماتیک مشغول دزدیدن غلات و سایر محصولات از کشاورزان محلی هستند. بی‌بی‌سی با کشاورزان در منطقه صحبت کرده و عکس‌های ماهواره‌ای و داده‌های کشتیرانی را برای ردگیری مسیر حرکت غلات تحلیل کرده است.

 • مرگ «فخرالدین» سینمای ایران و «قیصر» سینمای ترکیه

  جنید آرکین، بازیگر قدیمی و نام‌آور سینمای ترکیه که در ایران با نام فخرالدین شناخته می‌شد، در آستانه ۸۵ سالگی بر اثر ایست قلبی در بیمارستانی در محله اولوس استانبول درگذشت. او در ترکیه به عنوان ستاره خوش‌تیپ و یکه‌بزن و در ایران با چند فیلمی در یادها مانده است که پیش از انقلاب بازی کرد و همچنین سریال تلویزیونی پس از انقلاب که بار دیگر یادش را برای ایرانیان زنده کرد.

سایر خبرها

 • سیامک نمازی خطاب به جو بایدن: به این کابوس پایان دهید

  سیامک نمازی زندانی ایرانی-آمریکایی که از سال ۲۰۱۵ در ایران تحت بازداشت بوده در مقاله‌ای در صفحه دیدگاه‌های نیویورک تایمز می‌گوید که رویکرد دولت بایدن برای نجات آمریکایی‌هایی که در ایران در شرایط اضطراری هستند تا این لحظه «به طرز فاحشی شکست خورده است» و از رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد بدون ملاحظات سیاسی به «کابوس گروگان‌ها» پایان دهد.

 • سفارت افغانستان در دهلی از طالبان «دستور» نمی‌گیرد

  طالبان در تلاش است تا کنترل خود بر نهادهای افغانستان را برقرار کند، اما یک منطقه خاکستری بزرگ وجود دارد. اکثر حدود ۷۰ نمایندگی دیپلماتیک در خارج از کشور که هنوز فعالند، مستقل از رژیم طالبان و بدون هیچ گونه بودجه مستقم مالی از کابل، کار می‌کنند.

 • فعالان اقلیمی: برای ما اعتراض یک وظیفه است

  «طوری شد که احساس عجز و ناتوانی کامل می کردم، و به تشخیص دادم که باید کاری کنم.»

 • بالا رفتن هزینه زندگی؛ تورم در اسپانیا به بالاترین نرخ در ۳۷ سال اخیر رسید

  با بالا رفتن قیمت کالا و حامل‌های انرژی، تورم در اسپانیا به بالاترین نرخ در ۳۷ سال اخیر رسید. بر اساس داده‌های رسمی، نرخ تورم سالانه اسپانیا در ماه ژوئن بالای ۱۰ درصد رفت که نسبت به ماه قبلی (مه) حدود ۱/۵ درصد بیشتر است.

زلزله در افغانستان

 • شبی که زمین پکتیکا لرزید؛ «سقف خانه فرو ریخت و آسمان را می‌دیدم»

  در میانه یک بحران بشری همزمان با رکود اقتصادی، فقر و گرسنگی کم‌سابقه، افغانستان دچار یکی از مرگبارترین فجایع طبیعی نیز شد. زلزله روز چهارشنبه (اول سرطان/تیر) در ولایت‌های دوردست پکیتکا و خوست، در اولین ساعات تابستان که صدها نفر را هنگام خواب غافلگیر کرد، بدترین زمین‌لرزه دو دهه اخیر در این کشور بود.

 • زمین‌لرزه در افغانستان؛ پایان عملیات نجات در روز دوم پس از زلزله

  بعد از گذشت دو روز از زمین‌لرزه ویرانگر در ولایت‌های پکتیکا و خوست، عملیات نجات پایان یافته است. مقام‌های طالبان در روز دوم پس از زلزله نشست خبری برگزار نکردند و آمار قربانیان و زخمی‌ها با وجود انتظار افزایش کماکان در همان ۱۰۰۰ کشته و حدود ۱۵۰۰ زخمی باقی ماند. در این میان گفته شده است که شمار زیادی از کودکان هم در میان قربانیان هستند.

 • پنج زمین‌لرزه مرگبار افغانستان

  بامداد چهارشنبه، اول سرطان/تیر افغانستان شاهدی یکی از مرگبارترین زلزله‌ها در تاریخ معاصرش بود. تنها در ساعات نخست زلزله در ولایت‌های پکتیکا و خوست، آمار ابتدایی جان باختگان به بالاتر از هزار نفر اعلام شد. هنوز شماری زیادی زیر آوار مانده‌اند. افغانستان کشور به شدیدت زلزله‌خیز است و دست‌کم در سه دهه گذشته به اثر زلزله بیشتر از ده‌هزار نفر کشته و زخمی شده‌اند و هزارها خانواده سرپناه‌شان را از دست داده‌اند.

 • بشنوید, زلزله افغانستان؛ انزوای بین المللی طالبان بر کمکهای بشردوستانه چه تاثیری میگذارد؟, مدت 8,15

  طالبان می گویند زمین لرزه، یک واقعه «فاجعه‌بار» بشری است و فارغ از اینکه حکومت‌ آنها به رسمیت شناخته شده باشد یا نه، جامعه جهانی باید بر پایه «روحیه بشری و انسانی» به افغانستان کمک کند.

کیست، چیست، کجاست

 • آن سوی رنگین‌کمان؛ راهنمای پرچم‌های اقلیت‌های جنسی

  "ماه افتخار" اقلیت‌های جنسی است و در جریان رویدادهای این ماه احتمالا چشم‌تان به پرچم‌هایی به غیر از پرچم شناخته شده رنگین‌کمانی هم خواهد خورد. اما هر کدام از این پرچم‌های مختلف چه معنایی دارند.

 • بریکس چیست؟ چقدر اهمیت دارد؟ چرا ایران می‌خواهد عضو آن شود؟

  ایران درخواست پیوستن به بریکس را داده و این عضویت را دارای «ارزش افزوده» دانسته است. این شورای همکاری تجاری پنج عضو دارد. آخرین (چهاردهمین) نشست سران بریکس چهار روز پیش (جمعه)، مجازی برگزار شد. میزبان چین بود و از ایران هم برای شرکت در این نشست دعوت کرده بود و ابراهیم رئیسی در آن سخن گفت. اما بریکس چیست؟

 • فلج اطفال چیست؟

  مقامات بهداشتی بریتانیا می‌گویند ویروس فلج اطفال را در تعداد قابل توجهی از نمونه‌های فاضلاب لندن شناسایی کرده‌اند. بااینکه هیچ مبتلایی در بریتانیا دیده نشده است، پزشکان به حال آماده‌باش درآمده‌اند.

 • طرح «کمربند و جاده» چین چیست؟ بدیل غربی آن قرار است چه باشد؟

  رهبران گروه هفت درباره طرحی برای سرمایه‌گذاری ششصد میلیارد دلاری توافق کرده‌اند؛ ایده‌ای که پاتک غرب برای برنامه چین موسوم به «کمربند و و جاده» با بودجه چند برابر شناخته می‌شود. اما این طرح چین چیست و آن‌چه غرب به جای آن معرفی کرده چه فرق‌هایی دارند؟

 • حسین طائب؛ چهره امنیتی نزدیک به مجتبی خامنه‌ای کیست؟

  حسین طائب در حدود ۱۵ سال اخیر از چهره‌های قدرتمند جمهوری اسلامی بوده و نام او در کنار مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی مطرح شده است. در برخی از گزارش‌ها از جمله گزارش خبرگزاری فارس نام اصلی او حسن ذکر شده و گفته شده است که حسین برادر بزرگتر او بوده که در جنگ ایران و عراق کشته شده است.

 • حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران چه نهادی است و فرماندهان آن چه کسانی بودند؟

  حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران سازمانی است که برای رسیدگی به تخلفات اعضای این نهاد نظامی و از جمله موضوعاتی چون جاسوسی تشکیل شده و بر خلاف سازمان اطلاعات سپاه پاسداران جنبه بیرونی ندارد. به همین دلیل اکثر اتفاقات مربوط به این نهاد رسانه‌ای نمی‌شود و جنبه کاملا محرمانه دارد. فساد اقتصادی یا اخلاقی، جاسوسی یا دیگر موضوعات مربوط به فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران توسط این سازمان رسیدگی می‌شود.

 • اختلاف مولوی مهدی و طالبان بر سر چیست؟

  رسانه‌ها از اختلاف بین مولوی مهدی مجاهد، شناخته‌شده‌ترین و ارشدترین فرمانده هزاره طالبان و امارت خبر داده‌اند. مهدی به ولسوالی زادگاهش، بلخاب برگشته است. او در آنجا صدها تن از پیروان مسلح خود را بسیج، ارتباطات این ولسوالی را با امارت قطع، و والی منصوب شده از سوی کابل را مجبور به فرار کرده است.

 • سرگذشت عجیب مترجم انگلیسی بوف کور؛ از «سفر» با محمدرضا پهلوی تا جاسوسی برای شوروی

  دی‌پی کستلو، نخستین مترجم بوف کور به زبان انگلیسی، از شدت علاقه به گریبایدوف به ایران و زبان فارسی علاقه‌مند شد. او که از هواداران حزب کمونیست بود در جوانی به خواست حزب سفری دریایی به هند داشت که می‌گوید ولیعهد وقت ایران، محمدرضا پهلوی، با او دوست شده و کمکش کرده است.

 • کاپیتان غلامرضا قاسمی؛ ماجرای عجیب خلبان هواپیمای «مرموز» در آرژانتین

  بیش از ده روز است که یک هواپیمای سابق ماهان ایر، که حالا متعلق به شرکت هوایی ملی ونزوئلا است، در آرژانتین زمین‌گیر شده و پنج ایرانی خدمه آن اجازه خروج از این کشور را ندارند. قضیه هر روز ابعادی تازه‌تر می‌گیرد و پیچیدگی‌هایش بیشتر می‌شود. این ماجرای عجیب چیست؟

 • جام جهانی کی برگزار می‌شود و چرا قطر میزبان شد؟

  جام جهانی فوتبال نوامبر و دسامبر امسال (آبان و آذر) در قطر برگزار می‌شود. این مطلب به بعضی سئوالات در مورد این مسابقات جواب می‌دهد.

 • عادی‌سازی روابط طالبان و هند به کجا می‌رسد؟

  حدود ده ماه پس از روی کار آمدن طالبان، یک هیأت دیپلماتیک هند به ریاست آقای جی ‌پی سینگ، مدیرکل (رئیس عمومی) امور پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امورخارجه این کشور، به کابل سفر کرد و با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امورخارجه طالبان دیدار کرده است.

 • تاریخ تصویری خاوران؛ از ۱۳۶۰ تا امروز

  در سال‌های بعد از ۶۷ می‌خواستند در خاوران "فرهنگ سرا" بسازند. سال‌ها بعد خواستند خاوران را برای خانواده ها "بازسازی" کنند. ولی هر بار با تلاش خانواده‌ها و مراجعات مکرر آنان، مسئولان دولت جمهوری اسلامی از اجرای طرح خود صرفنظر کردند.

گزارش ویژه

 • ۱۰ فاجعه مرگبار در ایران؛ از متروپل و پلاسکو تا کشتی سانچی و انفجار در پادگان خرم آباد

  حوادث بسیاری در چند دهه گذشته در ایران اتفاق افتاده و به عنوان «فاجعه» در افکار عمومی باقی مانده‌ است. به رغم تاکیدهای مقام‌های جمهوری اسلامی برای پیگیری و اصلاح امور، این حوادث تاثیر چندانی بر روند کارها نداشته و حوادث مشابه بارها در دولت‌های مختلف پس از انقلاب تکرار شده‌اند. پس از هر حادثه، کمیته‌هایی برای پیگیری دلایل و شناسایی مقصران تشکیل شده، گاهی پرونده‌ای هم به دادگاه رفته، اما در عمل نتیجه‌ای به دست نیامده است.

 • علت گرانی در ایران چیست؟

  ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران می‌گوید به جز گرانی‌های این چند هفته، "قرار است تصمیم‌های سختی بگیریم"؛ هشداری که احتمالا از فشار اقتصادی بیشتر بر مردم عادی خبر می‌دهد. چرا تورم در ایران مهار نمی‌شود؟ دلیل گرانی‌های اخیر چیست؟

 • یک دهه آمار تصادف‌‌های رانندگی در ایران؛ ۱۷۰ هزار کشته

  در این حسابگر می‌توانید تعداد موارد مرگ یا شمار مصدومان تصادف‌‌های رانندگی را از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۹ به صورت کلی یا برای هر استان ببینید. این گزارش‌ها براساس آمارهای رسمی تهیه شده‌اند و موارد مرگ در اثر سوانح غیر ترافیکی در نظر گرفته نشده‌اند.

 • جغرافیای فقر و فساد؛ زمین‌خواری در ایران چگونه شکل گرفت؟

  چهار دهه پس از اعدام مهمترین شهردار تهران، پژوهش‌ها حاکی از آن است که از نظر مردم ایران شهرداری‌ها بیش از هر نهاد دیگری دچار فساد مالی هستند. زمین‌خواری از عمده‌ترین پرونده‌های فساد است. رسوایی این پرونده‌ها گریبان بالاترین مقام‌های حکومت در حد رئیس‌جمهور و رئیس مجلس را گرفته و حتی به رئیس قوه قضاییه هم رسیده، یعنی همان نهادی که قرار است با فساد مبارزه کند. ریشه‌های ساختاری زمین‌خواری و حاشیه‌نشینی در ایران چیست؟

 • تانک‌های چیفتن؛ داستان یک قرارداد

  پیش از انقلاب، خرید تانک چیفتن از بریتانیا بزرگترین خرید تسلیحاتی ایران بود اما با پیروزی انقلاب، ایران قرارداد را لغو کرد و بیشتر تانک‌هایی که پولش را داده بود تحویل نگرفت. در تمام این سال‌ها و بخصوص در دو دهه گذشته ایران در دادگاه‌های بین‌المللی به دنبال پس‌گرفتن پول و سود آن بوده است. با اینکه رای دادگاه‌ها به نفع ایران بوده اما دعوی حقوقی همچنان ادامه دارد و ایران پولش را نگرفته است. ماجرای پرماجرای این قرارداد را ببینید.

 • تنگه هرمز کجاست و چرا بعضی‌ها می‌خواهند آن را ببندند؟

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در واکنش به تهدید آمریکا به محدود کردن حجم خرید نفت ایران در بازارهای جهانی گفته "اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود" آیا این موضع به معنی تهدید ایران به مسدود کردن تنگه هرمز است؟ آیا ایران عملا می‌تواند جلوی صادرات نفت از منطقه را بگیرد؟

 • نیروهای مسلح بخش خصوصی و درزهای اطلاعاتی سپاه

  پس از افشای فایل صوتی گفتگوی محمدعلی جعفری و صادق ذوالقدرنیا انتقادهای زیادی درباره فساد در سپاه مطرح شده است. آیت‌الله علی خامنه‌ای این انتقادها را به "لجن‌پراکنی" رسانه‌های خارجی تعبیر کرده است. اما سرچشمه واقعی حملات به سپاه کجاست؟

 • برنامه موشکی ایران؛ دفاع ملی یا تهدید بین‌المللی؟

  برنامه موشکی ایران در دوران جنگ با عراق آغاز شد، با خرید موشک از کشورهای دیگر، اما ایران بعد از جنگ هم پیشبرد برنامه‌ موشکی خود را پیش گرفت و توسعه داد. آیا برنامه موشکی ایران دفاعی است یا تهدیدی بین‌المللی؟

 • جیمز وب؛ دریچه‌ای به 'عصر ظلمت'، سفری ۱۳ میلیارد ساله تا سپیده‌دم پیدایش

  تصور تاریکی مطلق در بدو پیدایش آسان نیست، پیش از تولد ماده در بستر انرژی، وقتی فقط تاریکی بوده، نه ستاره‌ای، نه کهکشانی نه نوری. به آن "عصر ظلمت کیهانی" لقب داده‌اند، عالم هستی پیش از برافروختن اولین ستاره، بین ۳۷۰ هزار تا یک میلیون سال بعد از مه‌بانگ (بیگ‌بنگ). دانشمندان می‌خواهند نگاهی به این عصر بکنند و به ما هم نشان دهند که این دوران چگونه به پایان رسید و نور بر ظلمت پیروز شد.

شبکه‌های اجتماعی